AmbulProWin – pokyny k instalaci

 

Pro rychlé seznámení s programem doporučujeme prohlédnout  manuál:  manuál k programu AmbulProWin (PDF verze)

– další manuály k volitelným modulům:  eNeschopenky( PDF verze)

1. instalace SQL serveru

Pro běh programu je nutné nejdříve mít na počítači nainstalován Microsoft SQL Server verze 2008R2 nebo vyšší . Při provozu programu na více počítačích v síti je nutné mít MS SQL Server nainstalován na jednom počítači, který je ze všech požadovaných PC dostupný. Pro běžné ambulantní zařízení postačuje verze SQL serveru Express nebo SqlLocalDB , které jsou zdarma .

Program lze nainstalovat na tyto operační systémy:

Windows 7 ( s nainstalovaným Service Pack 1 )
Windows 8
Windows 10

Pro provoz programu na 1 PC doporučujeme nainstalovat: SqlLocalDB 2014  :

Po instalaci lokálního SQL serveru počítač restartujte !!!

Pokud uvažujete o provozu programu v síťovém režimu na více počítačích, doporučujeme instalovat minimálně MS Sql Server Express 2014 ( pro Windows 7 a vyšší ):

Další verze MS SQL Serveru  2014 včetně SQL Server Management studia (pro nastavování serveru)  jsou také zdarma dostupné zde:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42299

Aktuální (nejnovější) verze  MS SQL Express ke stažení zde: https://www.microsoft.com/cs-cz/sql-server/sql-server-editions-express

Můžete ze stránek microsoft.com naistalovat jakoukoliv verzi MS SQL serveru, která je dostupná a je kompatibilní s vaším operačním systémem. Minimální verze SQL serveru, se kterou program AmbulProWin funguje, je 2008R2.

 

 

Poznámky k instalaci SQL serveru pro síťový provoz (přístup do jedné databáze z  více počítačů ):

Pokud instalujete SQL server pro síťový provoz, tak při instalaci nastavte možnost dvojí autentizace ( SQL Server and Windows authentication mode ).
Budete vyzváni k zadání hesla pro správcovský účet „sa“, pomocí kterého se potom můžete připojit k SQL serveru z ostatních PC v síti.
Při instalaci síťového serveru je také nutné povolit možnost TCP přístupu  (přes SQL Server Configuration Manager ) a nastavit na firewallu serveru průchozí TCP port 1433  (pokud SQL server běží na standardním portu komunikaci).

2. instalace programu AmbulProWin

Pokud instalujete program na počítač s Windows 7 je nutné mít nainstalován dot Net faramework v minimální verzi 4.5 .
Instalační balíček pro aktualizaci si můžete stáhnout a nainstalovat zde: dotNetFramework4.x
Ve Windows 8 a 10 není aktualizace obvykle nutná, protože dot Net framework v minimální potřebné verzi je již součásti systému .

Pokud máte nainstalován SQL server a restartovaný počítač, můžete si stáhnout a nainstalovat program AmbulProWin zde : Instalace programu AmbulProWin pro Win 7,8,10

Pokud se při instalaci nebo při spuštění programu objeví hlášení „Aplikace není správně formátována“ :
frameworkerror

je nutné provést aktualizaci dot Net Frameworku ( viz bod 2) nebo se pokoušíte instalovat program na starší verzi Windows, která není podporována .

Pokud se po spuštění programu AmbuloproWin objeví tato zpráva SmartScreen filtru :

smartsceen1 

Klikněte myší na text „Další informace“ .

smartscreen2

A poté klikněte na tlačítko „Přesto spustit“ .

3. nastavení programu

Po instalaci a prvním spuštění programu je nutné vytvořit na SQL serveru databázi. Na následujícím obrázku je znázorněn postup pro vytvoření nové databáze na MS SQLLocalDB serveru.

Vytvoření databáze na lokálním serveru

Vytvoření databáze na lokálním serveru

Pokud je databáze úspěšně vytvořena, zobrazí se potvrzující informace a program bude automaticky restartován. Po opětovném naběhnutí programu se již můžete přihlásit.
V iniciální databázi jsou nastaveny demonstrativní údaje pro několik fiktivních pacientů, které si můžete po vyzkoušení programu smazat.

V případě výskytu chyby:

obvykle postačí restartovat počítač, spustit program a opakovat krok 3. Pokud potíže nadále trvají, tak nás kontaktujte . Podpora při instalaci je zdarma.

poznámka k instalaci databáze pro síťový provoz:

Pokud chcete vytvořit databázi na síťovém serveru, nainstalujte program AmbulProWin také na tomto serveru a zatrhněte pro vytvoření databáze první volbu „Mám nainstalovaný na tomto počítači MS SQL server…“ .
Na ostatních počítačích v síti, které mají přistupovat k SQL serveru zvolte 4. volbu „Chci se připojit k jinému serveru …“ .
Na ostatních PC v síti, které se budou připojovat k serveru do pole SQL server zadejte:
jméno serveru ( nebo IP adresu) , port
např. :  192.168.1.2, 1433
databáze: ambul
přihlašovací účet: sa
heslo: heslo, které jste nastavili při konfiguraci SQL serveru pro uživatele „sa“

Místo účtu sa můžete použít i jiný účet, pokud si ho na SQL serveru pomocí SQL Management Studia založíte a namapujete na databázi ambul .

4. první přihlášení do programu

Do programu se můžete při prvním spuštění přihlásit jako uživatel:  lekar , heslo : demo

přihlášení do programu

přihlášení do programu

Nápověda pro použití programu je dostupná pomocí klávesy F1 . Případně si můžete stáhnou manuál k použití programu:  manuál k programu AmbulProWin (PDF verze)  .
Před tím než začnete program používat naostro nezapomeňte smazat testovací data, nastavte program podle parametrů vašeho zdravotnického zařízení a nastavte si nová hesla.

V případě jakýchkoliv problémů při instalaci nebo při nastavování programu nás neváhejte kontaktovat:   info@opavasoft.cz .

 

Upozornění na možné problémy při spuštění v důsledku  kolize s antivirovými programy:

Pokud používáte antivirový program AVAST nebo AVG, může dojít k dočasnému problému se spuštěním programu AmbulProWin po jeho instalaci resp. aktualizaci. Pokud je v nastavení antivirového programu zapnuta funkce CyberCapture, odesílá antivirový program do svého centra nově nainstalovaný program k analýze. Dokud není analýza ze strany antivirového programu dokončena, což může trvat několik hodin, nelze program spustit. V případě problémů lze antivirový program dočasně deaktivovat, případně lze v nastavení antivirového programu funkci CyberCapture vypnout. .

U antivirového programu COMODO byl zaznamenán problém při spuštění v režimu sandbox. Proto nedoporučujeme spouštět program při zapnutí tohoto režimu.

U jiných antivirových programů ( např. Microsoft Security Essentials , Windows Defender, Eset NOD32 … ) nebyly prozatím žádné problémy zaznamenány.